Jak zwalczyć glony w oczku wodnym

Glony – pod warunkiem, że są trzymane w ryzach – mogą być korzystne dla stawu, zapewniając naturalny wygląd i pożywienie dla ryb i innych mieszkańców. Ale kiedy warunki powodują przerost, woda w stawie może przybrać przerażający zielony odcień. Wynikający z tego niedobór tlenu w wyniku nadmiernego zakwitu glonów może zagrozić zdrowiu ryb i roślin.

Decyzje podjęte w trakcie instalacji stawu mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania przerostowi glonów. Stawy wykonane z betonu, wapienia lub marmuru mogą mieć wyższe pH, co prowadzi do zwiększonego wzrostu glonów.

Dla wielu właścicieli stawów nie wszystkie glony są sobie równe. Glony nitkowate – widoczne na skałach obwodowych lub na dnie stawu – mogą tworzyć naturalny, organiczny wygląd. W małych ilościach jest łagodny, a nawet mile widziany. Jeśli glony nitkowate staną się nadmierne, można je ręcznie usunąć z wodospadów i skał otaczających. Odkurzacz do oczka wodnego Oase pondovac będzie  optymalnym narzędziem do usuwania glonów i innych zanieczyszczeń z dna stawu.

Zawieszone glony sprawiają, że woda wydaje się zielona – sprawdź jej obecność, nabierając wodę ze stawu do przezroczystej szklanki. Jeśli woda jest zielona … bingo.

Nadmiar glonów – dowolnego rodzaju – jest oznaką braku równowagi biologicznego ekosystemu stawu. Zbadaj możliwe przyczyny – najczęściej podejrzewane są opady deszczu, wycieki chemiczne, nadmierna obsada ryb, światło słoneczne lub liście.

Produkty AquaActiv firmy OASE  oczyszczają zieleń i przywracają biologiczną równowagę stawu. Linia produktów pielęgnuje, oczyszcza, zapobiega i kontroluje wzrost glonów, przywracając piękno stawu.

Aby zapobiec napływowi składników odżywczych z rozkładających się liści, należy jak najszybciej usunąć roślinność za pomocą  szczypiec do oczek wodnych firmy OASE  EasyPick. Zainstalowanie filtra – takiego jak  opcja BioTec ScreenMatic² firmy OASE  – obiecuje zdrowy i wolny od glonów staw.

Liście pływających roślin nie tylko podkreślają piękno stawu, ale także ograniczają produkcję glonów poprzez blokowanie światła słonecznego. Absorbują również składniki odżywcze – produkowane przez ryby – które przyczyniają się do stworzenia środowiska idealnego dla wzrostu glonów. Rośliny zanurzone w wodzie pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen, zachowując czystość i przejrzystość stawów.

Ryby powinny spożyć cały pokarm w ciągu 5 minut od karmienia. Wszelkie pozostałe pokarmy ulegną rozkładowi, zwiększając ładunek składników odżywczych. Wysokiej jakości pokarm dla ryb jest również korzystny, ponieważ więcej składników odżywczych jest wchłanianych przez trawienie.

Rozumiemy – kontrolowanie zakwitów glonów nie jest idealnym sposobem na spędzenie pięknego sobotniego popołudnia. Ale przy odrobinie wysiłku – i odpowiednich produktów – Twój staw zostanie przywrócony. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Zapytanie o produkt

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Scroll to Top
Przewiń do góry