Jak założyć oczko wodne. Instrukcja krok po kroku

Era internetu na nowo zdefiniowała DIY dla nowego pokolenia. Skuteczne skróty od tych, którzy przybyli wcześniej, mogą zapewnić, że Twój projekt zostanie ukończony i dobrze wykonany.

Przebita opona? Nauczyciele YouTube każdego pokroju przeprowadzą Cię przez to krok po kroku. 

Ale to coś więcej niż tylko podstawy. Samouczki internetowe uczą, jak budować, projektować, a nawet konstruować projekty pozostawione wcześniej profesjonalistom. Dzięki mnóstwu społeczności i blogów oraz samouczkom internet zwiększył samowystarczalność i przyniósł nowe możliwości.

Nie inaczej jest z budową stawu.

STREFY STAWOWE

  1. Strefa głębokiej wody: tutaj umieszczone są pompy filtracyjno-strumieniowe lub też ewentualne spusty denne. 
  2. Strefa wody płytkiej: zapewnia miejsce dla roślin i mikroorganizmów oraz w istotny sposób przyczynia się do redukcji składników odżywczych w stawie. Ma ona głębokość 30-40 cm i powinna być możliwie jak najbardziej szeroka. 
  3. Strefa bagienna: idealna dla bujnych roślin porastającej skarpy.
  4. Wodospady i strumienie (opcjonalnie): Wybierając lokalizację wodospadu, należy zwrócić uwagę na różne poziomy zapór, głębokości zapór, a także przelewy, które są jak największe, aby dodatkowy ruch i tlen dostały się do stawu.

Rekomendacje

Ruch wody przez cieki i wodospady dostarcza stawowi niezbędnego tlenu. Brud, który usunąłeś ze stawu, można wykorzystać do stworzenia i podniesienia cieku wodnego lub wodospadu.

JAK ZAŁOŻYĆ OCZKO WODNE – KROK PO KROKU:

1. Lokalizacja

Właściwa lokalizacja stawu ogrodowego powinna być w połowie zacieniona; Idealne jest 4-6 godzin światła słonecznego dziennie.

Rozpoznaj, ile słońca otrzyma twój staw – to zadecyduje o wyborze roślin. Ryby potrzebują przynajmniej trochę słońca, ale zbyt duże popołudniowe słońce może spowodować zakwit glonów, siejąc spustoszenie w ich zdrowiu.

2. Kształt stawu

Najpierw zaznacz kontur stawu piaskiem. Różne strefy głębokie są również stopniowo oznaczane piaskiem.

3. Określić wymiary wykładziny i wylewki

Następnie za pomocą sznurka odmierz wymaganą długość wylewki i folii do stawu.

Po ustaleniu lokalizacji użyj liny lub węża, aby określić obwód swojego stawu, który będzie pomieścić dwa poziomy – jeden głębszy i jeden płytszy. Pompa stawowa i filtr będą znajdować się pośrodku tego głębszego poziomu. Wykop płytszą drugą warstwę. Ten poziom będzie służył jako półka dla ryb i roślin marginalnych.

4. Podkład

Po wykonaniu wykopu otwór należy najpierw pokryć podkładem, aby zabezpieczyć go przed wnikaniem korzeni i skał.

Po wykopaniu dwóch poziomów usuń wszelkie widoczne skały lub korzenie drzew. Następnie wyłóż warstwy 3 ”podkładem pewnego rodzaju – piaskiem, materiałami lub geowłókniną. Będzie to służyć do ochrony wykładziny stawu..

Aby umieścić okładzinę, złóż ją wzdłuż, wyśrodkuj i rozłóż tak, aby zachodziła na brzeg ze wszystkich stron. Napełnij środek wodą wystarczającą do utrzymania wykładziny na miejscu.

5. Położenie folii

Upewnij się, że używasz wysokiej jakości folii stawowych. Możesz cieszyć się wodą tylko na stałe dzięki trwałej, odpornej na gnicie i zimno folii. Z naszego doświadczenia zalecamy stosowanie folii do stawu Oase pvc lub epdm.

Na brzegu folie te należy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem do głębokości 15 cm. Do tego celu najlepiej nadają się kamienie, specjalne płyty kamienne lub maty nasypowe. 

Folie są odporne na promieniowanie UV, ale należy je chronić, wyłącznie ze względów optycznych. Im większy planujesz staw, tym grubsza jest używana folia do stawu.

W przypadku stawów rybnych należy koniecznie upewnić się, że folia stawu jest wykonana z EPDM lub PVC, w przeciwnym razie plastyfikatory spowodują przedwczesną śmierć narybku. 

Zalety użycia folii 

  • Dobrze tolerowany materiał
  • Jest elastyczny i dostosowuje się
  • Wysoka wytrzymałość na rozdarcie
  • Duży potencjał zmian
  • Niedrogi
  • Łatwy do układania

Jedyne, co może prowadzić do komplikacji, to obliczenie ile foii potrzebujemy do wyłożenia.

Obliczysz to w prosty sposób tutaj. 

6. Sadzenie na równych powierzchniach

Rozłóż maty kokosowe na równe obszary sadzenia. Zapewniają optymalną możliwość zakorzenienia się roślin.

7. Sadzenie na stromych terenach

Bardziej strome sekcje sadzi się przy użyciu marginalnych uchwytów na rośliny. Użyj dużych kamieni, aby najpierw zważyć uchwyty na rośliny, abyś mógł włożyć rośliny.

8. Technologia stawu

Przeczytaj uważnie instrukcję instalacji technologii stawu OASE (pompy, filtry, oświetlenie) i postępuj dokładnie według instrukcji.

9. Żwir i woda

Po żwirze w końcu należy wlać wodę do stawu: najpierw napełnij staw do połowy, a po całkowitym osadzeniu się wykładziny całkowicie napełnij staw.

10. Dekoracja krawędzi

Ostatnim krokiem jest wypełnienie obszaru krawędzi kamieniami (kamykami lub żwirem itp.) I ukształtowanie go według własnego uznania.

11. Oświetlenie

Aby uzyskać nastrojową atmosferę, w godzinach wieczornych zalecamy od samego początku zastanowienie się nad odpowiednim oświetleniem.

Otóż ​​to!

Pochwal się swoimi wodnymi krajobrazami dzięki technologii stawu firmy OASE.

Entuzjaści stawów korzystają teraz z możliwości rozwiązywania problemów, eksperymentowania i dzielenia się przydatnymi wskazówkami. Wielu zbudowało swój pierwszy staw na podstawie porad rozproszonych w artykułach, postach i filmach.

Przed internetem budowa stawu bez wcześniejszego doświadczenia była trudnym zadaniem i często pozostawiana profesjonalistom.

Pomocne wskazówki były ograniczone, a nieodwracalne błędy były częstsze. W dobie technologii staw można stworzyć i odpowiednio pielęgnować, czemu towarzyszy większe poczucie spełnienia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Zapytanie o produkt

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Scroll to Top
Przewiń do góry