Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Przygotowanie naszego zbiornika wodnego do jesieni a zwłaszcza zimy jest bardzo ważnym elementem, bowiem spadająca temperatura, opadające liście oraz marznąca powierzchnia powodują ekstremalne obciążenia dla biotopu stawu. Abyśmy mogli cieszyć się swoim ogrodem wodnym cały rok a zbiornik zachował naturalną równowagę pozwalającą na przetrwanie ryb i innych organizmów wodnych, zebraliśmy kilka cennych wskazówek.

Ten krótki przewodnik bierze pod uwagę wszystko co pozwoli doskonale zabezpieczyć Twój zbiornik wodny na jesień i zimę.

Duża część szlamu tworzącego się na dnie zbiornika spowodowana jest przez opadające liście i zanieczyszczenia powierzchniowe. Początkowo tworzą one unoszący się na powierzchni film, ale z czasem opadają na dno tworząc coraz grubszą warstwę osadów dennych. Należy zatem działać prewencyjnie i zastosować w naszym oczku wodnym skimmer. Jest to urządzenie, które w skuteczny sposób oczyszczać będzie zbiornik z zanieczyszczeń powierzchniowych. Skimmer dobieramy do wielkości powierzchni zbiornika a rozpiętość może być spora, bo w ofercie OASE mamy skimmery dedykowane do powierzchni od 20m2 do 250m2. Urządzenia są wyposażone w opatentowany system klap, wzmacniający skuteczność oczyszczania powierzchni a ich obsługa jest łatwa i prosta.

Inną metodą, która zabezpieczy zbiornik przed opadającymi liśćmi i innymi zanieczyszczeniami niesionymi z wiatrem, jest rozpinanie siatek AquaNet OASE. Są one odporne na warunki atmosferyczne a ich drobne oczka skutecznie zatrzymują opadające zanieczyszczenia. W zestawie z siatką otrzymamy specjalne szpilki mocujące, dzięki którym możemy szybko rozpiąć ją nad powierzchnią zbiornika.
Siatki AquaNet dostępne są w trzech wymiarach (3×4 m, 4×8 m , 6×10 m)

Dodatkowo w usuwaniu zeschniętych traw i resztek roślin wodnych pomoże nam specjalny przyrząd FlexiCut 2 in 1 OASE , którym zręcznie chwytamy roślinę i ucinając możemy ją jednocześnie wyciągnąć z wody. Drugim pomocnym narzędziem będzie z pewnością EasyPick OASE, którym sprawnie usuniemy resztki roślin i liści z naszego stawu. Przydatne będą też podbieraki z serii OASE.

Jeśli jednak nie zdołaliśmy zabezpieczyć stawu przed tworzeniem się osadów dennych, należy się ich pozbyć ze zbiornika.

   
Metody są dwie:

 – mechanicznie, za pomocą odkurzacza do szlamu (seria PondoVac OASE). Szlam, resztki glonów, czy odchody ryb są błyskawicznie usuwane z oczka wodnego, a odkurzacz spełni oczekiwania właścicieli nawet dużych zbiorników. 

– za pomocą preparatu bakteryjnego (Sedi Free OASE), który rozkłada nam osady denne. W drugim przypadku należy pamiętać, aby zadbać o dotlenienie zbiornika w czasie kuracji, gdyż bakterie do rozkładu szlamu zużywają duże jego ilości. Preparat można zastosować nawet przed zimą, gdyż bakterie zjadające szlam usadowione będą na samym dnie zbiornika, gdzie temperatura wody nawet zimą będzie utrzymywała się w granicach kilku stopni w plusie. W efekcie wiosną będziemy mieli znacznie mniej pracy związanej z przygotowaniem stawu do sezonu.

Wszystkie pompy filtracyjne i fontannowe w nowoczesnej technologii OASE posiadają zabezpieczenie przed mrozem -20o C i mogą pozostać zanurzone w wodzie nawet zimą. Dzięki tej technologii, nie trzeba ich wyciągać i odpinać z instalacji, co czasami bywa czasochłonne i kłopotliwe. Jeśli pompa nie ma takiego zabezpieczenia powinniśmy wyjąć ją ze stawu i dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń a następnie sprawdzić przewód elektryczny pod względem ewentualnych pęknięć. Pompę najlepiej przechowywać w pojemniku z wodą w garażu lub innym miejscu z dodatnią temperaturą.

Zarybione zbiorniki potrzebują specjalnej ochrony. Przy niższych temperaturach, gdy tafla lodu robi się grubsza, ryby i inni mieszkańcy stawu potrzebują trochę miejsca na bezpieczne przezimowanie. Jeśli zatem nasz zbiornik nie ma strefy głębokiej na minimum 1,2 m należy ryby przenieść na okres zimowy do innego zbiornika. Jeżeli nasz staw ma odpowiednią głębokość, powinniśmy w pokrywie lodu wykonać otwór, który pozwoli rybom pobierać tlen a jednocześnie służył będzie do oprowadzania gazów gnilnych, jakie zachodzą na dnie zbiornika.

Aby nasz przerębel, był wciąż niezamarznięty polecamy stosowanie urządzeń typu IceFree OASE (IceFree 4 Season – przerębel z pompą cyrkulacyjną lub IceFree Thermo 200 lub 330 – przerębel z grzałką).

Idealnym sposobem na zapewnienie równowagi tlenowej w stawie przez cały rok, a więc również zimą, jest pompa napowietrzająca z serii AquaOxy OASE. Pompa taka umieszczona jest na brzegu zbiornika i poprzez wężyki tłoczy ona powietrze do kamieni napowietrzających, które znajdują się przy dnie zbiornika. W efekcie wszystkie procesy przemiany materii zachodzą zdecydowanie szybciej a ryby mają wystarczająco dużo tlenu również w głębszych partiach wody. Pompę dobieramy do objętości naszego zbiornika i mamy tu wybór urządzeń, które zapewnią natlenienie do 50m3. Dla większych zbiorników przeznaczone są już agregaty pływające, które zadbają o właściwy poziom tlenu w akwenie do 15000 m2.

W okresie zimowym, możemy zadbać również włączyć preparaty dbające o jego podstawowe parametry:

– Preparat OptiPond OASE stabilizuje biotop stawu a dodatkowo wiąże amon i amoniak oraz zawiera ważne dla życia minerały i pierwiastki śladowe.

– Można również zimą zastosować preparaty do wiązania fosforanów (np. Phosless Direct OASE) dzięki czemu wiosną będziemy mieli już wodę pozbawioną w pokarm, którym żywią się glony, zatem unikniemy ich rozkwitu w kolejnym sezonie.

Kilka powyższych porad związanych z zabezpieczeniem zbiornika wodnego pomoże przetrwać jego mieszkańcom okres zimowy a sam zbiornik będzie cieszył się lepszą kondycją i czystą wodą również w kolejnym sezonie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Zapytanie o produkt

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Scroll to Top
Przewiń do góry